Tu jesteś
Strona główna > Wiatraki > Wiatraki w gminie Czaplinek.

Wiatraki w gminie Czaplinek.

17 października 2009 r. Rada Miejska w Czaplinka uchwaliła tzw. Plan wiatrakowy, w części obrębów ewidencyjnych Pławno, Broczyno, Machliny, Łazice, Trzciniec, Psie Głowy.

Dopuszcza on budowę do 34 siłowni wiatrowych o maksymalnej wysokości do 200 m, na terenach zajmujących łączną powierzchnię ok. 520 ha. Pola te należą do rodziny cieszącego się niezbyt dobrą opinią lokalnego przedsiębiorcy.

Na chwilę obecną toczą się postępowania dotyczące budowy dwóch farm wiatrowych.

1.Farma wiatrowa „TRZCINIEC”

19.12.2011 r Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu 7 turbin wiatrowych FW „Trzciniec”. Decyzja ta została zaskarżona przez stowarzyszenie „Lobelia” oraz przez osoby fizyczne.

9 grudnia 2014 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie uchyliło decyzję środowiskową w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy m.in.: „ Z przedstawionych wyżej ustaleń raportu płynie niezaprzeczalny wniosek, że budowa zespołu 7 elektrowni wiatrowych FW „ Trzciniec”, o mocy max. 3 MW każda i wysokości wieży do 150 m , z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowanych na terenie Gminy Czaplinek, w obrębach geodezyjnych : Pławno, Psie Głowy, Trzciniec, Machliny, Łazice, Broczyno stanowi źródło ogromnych zagrożeń dla zdrowia i warunków życia ludzi, powoduje różnorodne zanieczyszczenia, skażenia podłoża gruntowego, grozi zniszczeniem mienia, powoduje hałas infradźwiękowy , emituje szkodliwe pole elektromagnetyczne.”

Decyzja ta została zaskarżona do sądu przez inwestora. Na chwilę obecną nie ma ostatecznej decyzji środowiskowej.

Mimo wielu trudności „Lobelia” nie poddaje się. Ostatni czas przyniósł korzystne dla nas rozstrzygnięcia w sądach. Wygraliśmy dwie sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Nie oznacza to jednak końca naszych „wiatrakowych” zmagań.

 2.  Farma wiatrowa CZAPLINEK

W dniu 09.06.2017 r. pani Joanna Nesterowicz, działająca w imieniu inwestora  Vortex Energy Windpark sp. z o.o. wystąpiła z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Elektrownia wiatrowa Czaplinek” Przywołana inwestycja projektowana jest na terenie gminy Czaplinek, dz. nr: 116, 117, 118, 119, 121/20, 89/1 obręb ew. Trzciniec, dz. nr: 157, 158/1 obręb ew. Psie Głowy, dz. nr: 237, 236 obręb ew. Pławno .

Stowarzyszenia Ludzi Nieobojętnych „Lobelia” z siedzibą w Psich Głowach, gm. Czaplinek zostało dopuszczone do udziału na prawach strony w tymże postępowaniu administracyjnym.

 Jak wiatraki mogą zniszczyć życie….poczytajcie prawdziwą historię ojca i jego synów.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [122.44 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [488.00 KB]

Źródło;http://lebiedowska.blog.onet.pl/2016/03/03/o-tym-jak-lobby-wiatrakowe-skrzywdzilo-pewna-rodzine-spod-zgierza-kazdego-z-nas-moze-spotkac-to-samo-czy-my-polacy-mamy-prawo-do-godnego-zycia/

Top